Категорії патентоздатності потрібні для двох речей:
- з'ясувати чи в принципі рішення патентоздатне;
- якщо рішення все-таки патентоздатне, то яким чином його патентувати: як винахід чи як корисну модель?
Чому це так важливо? Перший момент стосується принципового рішення — чи варто взагалі починати процес патентування, який доволі недешевий? Другий момент стосується пільги за новизною, яка діє усього 12 місяців. Можна піти простішим шляхом — за 6 місяців отримати патент на корисну модель, яка пройде формальну перевірку й отримати так звану «слабку» корисну модель. Але є випадки коли не до кінця зрозуміло як експерт патентного відомства оцінить наявність винахідницького рівня. У цьому випадку варто ризикнути і подати технічне рішення як винахід. Навіть якщо експерт не підтвердить наявність винахідницького рівня, можна подати прохання на видачу патенту на корисну модель. У цьому випадку ви отримаєте так звану «сильну» корисну модель, коли технічне рішення пройшло кваліфікаційну експертизу й експерт підтвердив наявність новизни та промислової придатності у технічного рішення. Такий патент має потужніший захист від зазіхань конкурентів.
Взагалі, винахід та корисна модель — це різні за значимістю та внеском у розвиток науки та техніки рішення і, відповідно, строки реалізації майнових прав у них теж повинні бути різними, адже є різниця між апгрейдом існуючих рішень і винайденням нових.
Наявність критеріїв патентоздатності здатний оцінити лише професіонал в галузі інтелектуальної власності. Ця оцінка потрібна для того, щоб правильно скласти заявку, оскільки умови патентування цих об'єктів інтелектуальної власності найжорсткіші.